Kto šetrí má za tri… alebo ako sa nezblázniť z cien za energie.

Nastala doba šetrenia či v penziónoch, ale aj v domácnostiach.

Doba je aká je, ceny všetkého okolo nás neustále kolíšu, pomaly siahame hlbšie a hlbšie do našich peňaženiek z dôvodu zvyšovania energií a tak je na je na mieste otázka, čo s tým môžeme ako jednotlivci alebo firmy robiť. Okrem nadávania na zodpovedných a kadekoho, čo nám v princípe moc nepomôže a akurát tak nám to pokazí deň, prípadne nám môže privodiť srdcové nevoľnosti, si môžeme vyhrnúť rukávy a pár drobnosťami si vieme pomôcť prakticky okamžite.

Nariekanie nič nezlepší, poďme sa pozrieť, čo sa dá spraviť okamžite.

Aby sme sa nepovažovali za najmúdrejších, tak musíme priznať, že k napísaniu tohto článku nás inšpiroval hlavne náš partner Airbnb, ktorý prednedávnom vydal krátky článok, z ktorého budeme čiastočne čerpať, okrem toho sme pozbierali informácie aj z iných verejne dostupných zdrojov na internete.  Keďže disponujeme viacerými druhmi ubytovacích jednotiek s rôznymi spotrebičmi a žrútmi energií, tak sme sa na to pozreli zo širšia.

Úspora energií svojpomocne a hneď. 

Uvedené  tipy môžu viesť k okamžitej úspore energie pár jednoduchými, alebo aj zložitejšími tipmi vo vašich domácnostiach, alebo vám ukážeme ako sa nimi riadime my, v našich prevádzkach. Niektoré sú prakticky zadarmo a niektoré vyžadujú samozrejme nejakú investíciu. Na konci je však vždy úspora energie alebo financií.

                                                                                                                               Miroslav Hlinka

Umývačky, sušičky klimatizácie elektrické spotrebiče.

Elektrospotrebiče a vybavenie:

Ak potrebujete v domácnosti vymeniť elektrospotrebiče, dbajte v prvom rade na triedu energetickej účinnosti (energetický štítok EÚ), vhodnú veľkosť spotrebiča a spotrebu elektrickej energie.

Chladnička/mraznička: Každé zníženie chladenia na vašej chladničke o 1°C  zníži úsporu energie o cca 4-6%, takže potraviny vám bez problémov vydržia aj pri 7°C . (Všetky spotrebiče môžete kúpiť v triede A, alebo ešte lepšie A + a A ++ (Chladničky A + sú o 25% úspornejší ako trieda A, A ++ dokonca o 45%). Chladnička triedy A má dennú spotrebu okolo 0,7 kWh a jej prevádzka tak vyjde zhruba na 41 € za rok. Stará chladnička triedy C má dennú spotrebu 3 kWh a náklady na jej ročnú prevádzku sa blížia takmer ku 175 €.) Nezabudnite ani na logické rozmiestnenie spotrebičov v rámci kuchyne – chladnička určite nepatrí vedľa sporáka, radiátora a ďalších zdrojov tepla. Vo chvíli, kedy ju zvonku niečo zahrieva, totiž musí vynaložiť oveľa viac energie na to, aby vychladila svoj obsah. Takisto by mala stáť aspoň pár cm od steny, aby bolo zaručené požadované prúdenie vzduchu. Dvere chladničky otvárajte na čo najkratšiu dobu a ak potrebujete rozmraziť potraviny, tak ich rozmrazujte v chladničke. Pomôže sa tým ochladiť vnútro chladničky.

Pravidelne odmrazujte mrazničku. Vrstvy ľadu vytvorené vo vnútri mrazničky (už 3mm ľadu stačia) môžu zvýšiť spotrebu elektrickej energie. Pozor!! Hrubá vrstva ľadu dokáže zvýšiť spotrebu elektriny až o 75% !!!!.

Umývačka riadu: Umývačka riadu dnes patrí k základnému vybaveniu kuchyne , navyše šetrí čas, vodu a o pohodlí ani nehovoriac. Spotreba vody kvalitnej umývačky sa pohybuje medzi 12 – 15 litrami na jedno umývanie, najlepším umývačkám stačí dokonca len 10 litrov.  Pri samotnej kúpe vyberajte model s energetickou triedou spotrebiča A, A +, A ++ alebo A +++.  Používajte ekonomický cyklus umývania – tento cyklus je zvyčajne bez funkcie pred umytia, je rýchlejší a spotrebuje až o 25% menej elektriny. Umývačku zapínajte úplne naplnenú, alebo ju zapínajte vo funkcii polovičnej náplne, ak je taká funkcia ponúkaná.  Pozornosť venujte aj triede účinnosti sušenia – voľte najlepšie triedu A.

Sporáky a variče: Plynové a elektrické sporáky s liatinovými platničkami majú prakticky rovnakú spotrebu. Elektrické sporáky so sklo keramickou doskou sú úspornejšie o 10 – 30%. Energeticky najúspornejšie sú indukčné varné dosky, ktoré majú na rozdiel od klasických zotrvačných materiálov elektrických odporových platničiek prakticky nulovú tepelnú zotrvačnosť, a teda asi o 20% nižšie straty.  Na varenie v hrnci používajte vždy pokrievku, spotrebujete vďaka úniku tepla o 150 až 300% !! menej energie, ako bez nej.  Pri varení vždy skúste prispôsobiť veľkosť hrnca platničke. Ak je totiž, nádoba menšia než platnička, teplo uteká okolo a ohriatie obsahu trvá dlhšie. Na varenie používajte len toľko vody, koľko naozaj potrebujete. Ak však dáte liter vody tam, kde by stačilo štvrť litra, zvýši sa spotreba energie až o 75%. Elektrický varič zapínajte, až keď je hrniec na platničke a vypínajte ho niekoľko minút pred skončením varenia – v elektrickej doske zostáva naakumulované teplo, ktoré by inak bez úžitku uniklo do priestoru. Vodu na čaj najúspornejšie ohrejete vykurovacou špirálou (rýchlo varné kanvice) alebo v kávovare.

Práčka/sušička:  Spotreba elektrickej energie práčky predstavuje približne 7% z ročnej spotreby elektrickej energie domácnosti.  Používajte cyklus “eko” na pranie bielizne, ktorá nie je príliš znečistená. Pri kúpe voľte model s energickou triedou spotrebiča A, A +. A ++ alebo A +++. Práčku zapínajte, až keď je naplnená. Najmodernejšie práčky si bielizeň vedia zvážiť a podľa toho nadávkujú vodu a spustia energeticky úsporný program. Ten by ste mali naplno používať sami, všeobecne je ale lepšie počkať, až bude bielizne viac.  Bielizeň sušte na vzduchu namiesto použitia bubnovej sušičky (použiteľné aj pri teplotách pod nulou). Sušička bielizne spotrebuje 2-3 krát viac elektriny ako práčka.

Kúrenie, osvetlenie, voda, stand-by režim.

Kúrenie/chladenie: Nainštalujte si inteligentné domáce zariadenia na automatizáciu a ovládanie kúrenia, klimatizácie, osvetlenia, tienenia atď., aj keď tam nemôžete byť osobne. Môžete napríklad požiadať svojich hostí o čas registrácie a odhlásenia, aby ste si prednastavili časy vykurovania a teploty. Nainštalujte termostatickú hlavicu s obmedzovačom, aby ste manuálne zabránili zvýšeniu ohrevu. Väčšina hlavíc má už funkciu „otvorené okno“ a vypínajú kúrenie radiátorov, ak by hostia neprimerane vetrali na dlhšiu dobu a zároveň si do toho naplno kúrili, čo nie je nič neobvyklé. Tieto inteligentné elektronické termostaty správnym nastavením môžu ušetriť až 10 % vykurovacej energie. Vysvetlite tiež svojim hosťom, ako pracujú, aby si mohli nastaviť časy vykurovania podľa svojich plánov.  Len o 1 stupeň nižšia teplota ušetrí 6 % energie. Odporúčané teploty: 20° C v obývačke, 18° C v kuchyni, 16-18° C v spálni.  Neumiestňujte nábytok alebo závesy pred radiátory, aby teplo zaplnilo miestnosť.  Zaizolujte výklenky v zadnej časti radiátorov, napríklad reflexnou vrstvou, aby teplo neunikalo do steny.  Ponúknite svojim hosťom extra prikrývky do spálne a v obývacom priestore rozložte útulné prikrývky.

Osvetlenie: Aj keď žiarovky spravidla nepovažujeme za spotrebiče v pravom zmysle slova, aj ony samozrejme spotrebúvajú elektrinu.  Pohybové senzory používajte na osvetlenie miestností, ktoré sa neustále nepoužívajú (ako sú chodby a kúpeľňa). Nainštalujte energeticky úsporné LED žiarovky – tieto spotrebujú až o 80 % menej energie ako klasické žiarovky, aby vyžarovali rovnaký jas.  Klasické žiarovky s volfrámovým vláknom až 90% energie premenia na teplo a len malú časť na svetlo. Životnosť je rádovo vyššia ako u klasických žiaroviek, počíta sa priemerne 15.000 – 20.000hodín. Ušetríme tiež vďaka správnemu rozmiestneniu svietidiel. Centrálne osvetlenie miestnosti môžeme nahradiť bodovými svetlami, obmedzíme dekoratívne osvetlenie. V miestnostiach, kde nikto nie je, nesvietime. Nenechávame tiež svietiť cez noc. Svetlé steny a miestnosti musia byť osvetlené menej jasne ako tmavé, pretože väčšina svetla sa odráža od svetlých predmetov. Urobte si preto svoje izby čo najsvetlejšie.

Voda: Inštaláciou obmedzovačov prietoku vody alebo úsporných sprchových hlavíc môžete obmedziť spotrebu vody na 6-10 litrov za minútu. Dažďové sprchy a staršie sprchové hlavice spotrebujú v priemere okolo 15 litrov vody za minútu, zatiaľ čo moderné sprchové hlavice šetriace vodu len medzi 6 a 10 litrami.  Niektoré zmiešavacie batérie do sprchy umožňujú nastaviť pevnú teplotu. Ak chcete vyššie teploty, musíte najskôr otočiť gombíkom na reguláciu teploty v sprche. To isté platí pre reguláciu tlaku vody. Ak je tlak vody príliš vysoký, voda sa jednoducho odrazí od tela namiesto toho, aby po ňom stekala.  Nainštalovaním úsporného splachovania alebo dvojitého splachovania do vašej toalety môžete tiež ušetriť vodu. Splachovanie WC už spotrebuje 30 % priemernej celkovej spotreby vody za deň.  Ak je to možné, naprogramujte obehové čerpadlo na vodu tak, aby v noci nefungovalo (zvyčajne uprostred noci nie je potrebná horúca voda).

Stand-by režim: Nainštalujte rozdvojky s vypínačom a požiadajte hostí, aby ich vypli, keď nepoužívajú zapojené spotrebiče (napr. mikrovlnná rúra, TV), aby sa predišlo pohotovostnému režimu. Väčšina elektroniky v domácnosti disponuje funkciou pohotovostného, čiže stand-by režimu. Typicky televízor, setup box alebo domáce kino sa po vypnutí úplne nevypnú, ale prechádzajú do takzvaného pohotovostného režimu. To znamená, že sú vám jediným stlačením tlačidla ovládača opäť k dispozícii. Elektrinu spotrebováva tiež uspanie počítača a tlačiarne. Často si tak ani neuvedomujeme, že prístroje pri tejto “hibernácii” neustále spotrebúva energiu. Keď spočítate spotrebu stand-by všetkých “tichých” elektrospotrebičov, je to približne 300 až 600 kWh za rok, čo je momentálne dosť, približne 100€.

Ak nechcete prístroje neustále vypínať a zapínať, kúpte si predlžovací kábel s vypínačom a zapojte do neho hneď niekoľko spotrebičov. Vďaka jednému tlačidlu potom môžete ľahko ovládať viac spotrebičov naraz.

Mobily, televízory

údržba a čistenie.

Mobilné telefóny / Televízory: Odpojíte telefón od nabíjačky, ale tá zostane v zásuvke? Nabíjačka sa ďalej zahrieva a spotrebúva energiu. Premrhávame tak až desaťkrát viac energie ako pri samotnom nabíjaní.  Ak u vás doma beží televízia celé popoludnie a večer, môže spotrebovať až desatinu nákladov na energiu. Najviac elektriny spotrebujú staré plazmové modely, ktoré už nahradili LCD televízie a úsporné LED televízory.

Údržba a čistenie:  Pravidelne odvzdušňujte radiátory. Okná a dvere utesnite napr. elastickou tesniacou páskou, aby cez ne neprenikal studený vzduch. Izoláciou vašich vykurovacích potrubí môžete ušetriť nemalé straty energie  za rok. Pravidelne merajte/kontrolujte svoju spotrebu energie a vody a dokumentujte ju, aby ste našli oblasti na zlepšenie. Prach pohlcuje energiu! Pravidelné utierajte prach zo svietidiel, svetiel, ohrievacích telies či spotrebičov, čo výrazne šetrí energiu.

Podeľte sa o tieto tipy aj so svojimi kolegami, pripomeňte im, aby používali programy šetrné k životnému prostrediu pre práčky a umývačky riadu, odpájali spotrebiče, ak tak hostia neurobili sami, resetovali termostaty atď...

Zapojenie hosťa do spoločného projektu o záchranu “miesta Zem”

Komunikácia s hosťami:  Pripomeňte svojim hosťom, aby dbali na spotrebu energie. Môžete si napríklad vo svojom ubytovaní zavesiť ručne vyrobené nápisy s tipmi na úsporu energie. Pri zaraďovaní pravidiel do prevádzky, zahrňte tipy na úsporu energie do svojich prevádzkový poriadkov. Pri komunikácii používajte pozitívny, zrozumiteľný a povzbudzujúci jazyk a apelujte na zmysel pre komunitu („Môžeme prispieť spolu“). Ak vám hostia oznámia, že by chceli váš apartmán využívať na pracovné cesty s tým, že prevažnú dobu budú mimo ubytovaciu jednotku, môžete sa ich opýtať, ako nastaviť časy vykurovania, aby to bolo pre nich pohodlné.

Ak vám hostia oznámia, že by chceli váš apartmán využívať na pracovné cesty s tým, že prevažnú dobu budú mimo ubytovaciu jednotku, môžete sa ich opýtať, ako nastaviť časy vykurovania, aby to bolo pre nich pohodlné.

Náročnejšie investície a pomoc štátu.

Samozrejme pre ešte väčšiu úsporu viete vykonať aj náročnejšie investície:  Používajte zelenú elektrinu z obnoviteľných zdrojov.  Investujte do montáže 3-vrstvových okien. Nainštalujte ako hlavný zdroj tepelné čerpadlo , prípadne investujte do obnoviteľnej energie: foto voltaický systém aplikovaný na vašej streche dokáže poháňať veľké spotrebiče vlastnou elektrinou.  Momentálne štát ponúka viaceré možnosti finančných stimulov pre investície šetrné k životnému prostrediu. Viac informácií nájdete na príslušných webových stránkach.

Ďakujeme za Váš čas. Žijeme predsa na rovnakej planéte.

Poteší nás ak čo i len jedna rada padne na úrodnú pôdu a niekomu z nás pomôže. My sme už začali s cestou šetrenia a inovácie, veríme že sa to podarí aj Vám. Prajem Vám príjemný deň.

S pozdravom Miroslav Hlinka.